Új szolgáltatásunk!!! VBF - Villamos Biztonsági Felülvizsgálat
A Villamos Biztonsági Felülvizsgálat (VBF) egy szakértői ellenőrzés, amelynek célja annak megállapítása, hogy az épületekben vagy létesítményekben lévő villamos hálózat és berendezések biztonságosak-e az emberek és a vagyon számára. Egyszerűen fogalmazva, ez egy "villamos egészségügyi vizsgálat", ami megbizonyosodik arról, hogy minden megfelelően működik, és nincsenek rejtett veszélyek, mint például áramütés vagy tűz kockázata.
Miért van rá szükség? (Mi a célja?)
Képzeljük el, hogy az autóját rendszeresen szervizeltetjük, hogy biztonságosan használhassuk. Ugyanígy, a villamos hálózat is "kopik", öregszik, szennyeződik, vagy hibás bekötések keletkezhetnek, amelyek idővel veszélyessé válhatnak. A VBF pontosan ezeket a rejtett vagy nyilvánvaló hibákat keresi meg, hogy megelőzze a bajt.
Fő céljai:
Életvédelem: Megakadályozni az áramütéses baleseteket.
Vagyonvédelem: Megelőzni a villamos eredetű tüzeket és a berendezések károsodását.
Jogi megfelelés: Biztosítani, hogy az épület villamos rendszere megfeleljen a hatályos magyar jogszabályoknak és szabványoknak (pl. 40/2017. NGM rendelet). Ez fontos lehet biztosítási ügyek, hatósági ellenőrzések, vagy adásvétel esetén.
Kire vonatkozik?
A VBF kötelező minden olyan épületben vagy létesítményben, ahol villamos berendezéseket használnak. Ez vonatkozik:
Lakóházakra, társasházakra, családi házakra.
Kereskedelmi egységekre (üzletek, irodák).
Ipari létesítményekre (gyárak, üzemek).
Közintézményekre (iskolák, kórházak, hivatalok).
Mezőgazdasági épületekre.
Ki végzi?
Csak villamos biztonsági felülvizsgáló szakképesítéssel rendelkező, erre jogosult szakember végezheti. Ő az, aki rendelkezik a szükséges tudással, tapasztalattal és a kalibrált mérőműszerekkel.
Mikor van rá szükség? (Gyakoriság)
A VBF-et:
Új villamos rendszer üzembe helyezése előtt (az első ellenőrzés).
Időszakosan, meghatározott gyakorisággal:
Lakóházaknál (családi házak, lakások): 6 évente. Fontos tudni, hogy bizonyos feltételek (ha van 30mA-es életvédelmi relé és a fő biztosíték legfeljebb 32A fázisonként) esetén a rendelet szerint a hurokimpedancia mérése elhagyható, de a szemrevételezés, szigetelési ellenállás mérés és az életvédelmi relé (FI relé) vizsgálata továbbra is kötelező!
Nem lakáscélú épületeknél (pl. irodák, üzletek, ipari létesítmények): 3 évente.
Robbanásveszélyes környezetben: Gyakrabban, akár évente.
Rendkívüli események után: Pl. tűz, árvíz, komolyabb meghibásodás (rövidzárlat), vagy ha a rendszeren jelentős átalakítást, bővítést végeztek.
Gázkészülék üzembe helyezésekor: A gázszolgáltatók gyakran kérnek EPH (egyenpotenciálra hozás) jegyzőkönyvet, ami a VBF része.
Mit vizsgál a VBF során? (A vizsgálat menete és főbb elemei)
A felülvizsgálat több lépésből áll:
Szemrevételezés: A legelső lépés. A szakember vizuálisan átnézi az egész rendszert. Keresi a látható sérüléseket, hibákat:
Szakadt vezetékeket, sérült szigeteléseket.
Égésnyomokat, túlmelegedésre utaló jeleket.
Hiányzó védőburkolatokat, törött dugaljakat, kapcsolókat.
A védőföldelés (EPH) látható bekötéseit, folytonosságát.
A biztosítékok, kismegszakítók, életvédelmi relék meglétét, megfelelő típusát és jelölését.
Mérések (műszeres vizsgálatok): Ha a szemrevételezés során nem talál közvetlen életveszélyt jelentő hibát, jöhetnek a műszeres mérések. Ezekhez speciális, kalibrált műszereket használnak:
Védővezetők és EPH (Egyenpotenciálra Hozó) összekötések folytonosságának vizsgálata: Megmérik, hogy a védővezetők és a fém tárgyakat összekötő EPH vezetékek ténylegesen vezetőképesek-e, és megfelelően vezetik-e az áramot a földelés felé. (Pl. a mosógép fémháza össze van-e kötve a védőföldeléssel, és ez a kapcsolat ép-e.)
Szigetelési ellenállás vizsgálata: Megmérik, hogy a vezetékek szigetelése mennyire jó, azaz nem "szökik-e" el áram a hálózatból a föld felé, vagy más vezetékekre. Rossz szigetelés esetén rövidzárlat és tűz is keletkezhet.
Hurokimpedancia vizsgálata: Ezzel mérik meg, mekkora áram folyna zárlat esetén (pl. ha egy fázisvezető hozzáér a berendezés burkolatához). Ez alapján ellenőrzik, hogy a kismegszakító vagy olvadóbiztosító időben lekapcsol-e, mielőtt az áramütés veszélyessé válna, vagy a vezeték túlmelegedne.
Áram-védőkapcsoló (FI relé vagy RCD) vizsgálata: Ha van ilyen (és ma már szinte kötelező!), akkor ellenőrzik, hogy a relé a megfelelő hibaáramnál (pl. 30 mA) és a megfelelő időn belül (ezredmásodpercek alatt) leold-e. Ezt nem csak a beépített tesztgombbal nézik meg, hanem műszerrel pontosan lemérik a kioldási áramot és időt.
Földelési ellenállás vizsgálata: Megmérik, hogy a földelőrendszer mennyire hatékonyan vezeti el az áramot a földbe. (Fontos a villámvédelemnél, illetve TT hálózatoknál.)
Fázissorrend vizsgálata: Háromfázisú rendszereknél (pl. motoroknál) ellenőrzik, hogy a fázisok a helyes sorrendben vannak-e bekötve, mert ellenkező esetben a motor rossz irányba foroghat, ami kárt vagy balesetet okozhat.
A VBF Jegyzőkönyv:
A felülvizsgálat végén a szakember egy részletes jegyzőkönyvet állít ki. Ez a dokumentum tartalmazza:
A felülvizsgálat idejét és helyét.
Az üzemeltető és a felülvizsgáló adatait.
A vizsgált berendezés leírását.
A szemrevételezés és a mérések eredményeit.
A feltárt hibák és hiányosságok pontos listáját, helyszínét, és a javasolt javításokat (határidővel).
Végül egy MEGFELEL vagy NEM MEGFELEL minősítést.
Ha a jegyzőkönyv "NEM MEGFELEL" minősítést ad, az azt jelenti, hogy a rendszer hibás, és a hiányosságokat a megadott határidőn belül ki kell javítani. A kijavítás után javasolt egy újabb ellenőrzés a hibák megszüntetésének igazolására.
Összefoglalva:
A Villamos Biztonsági Felülvizsgálat egy kötelező, szakértői ellenőrzés, amelynek célja, hogy a villamos hálózat és berendezések biztonságosan üzemeljenek. Nem csak egy "papírért" van, hanem az emberi élet és a vagyon védelmét szolgálja. Fontos, hogy időben elvégeztessük, és a talált hibákat haladéktalanul javíttassuk.